Primele transferuri pentru Liga 1 la Petrolul! Un fundaș central născut în Spania și un golgheter din Liga Elitelor

Revenită în Liga 1 după ce a câștigat divizia secundă, Petrolul Ploiești a anunțat primele două achiziții pentru viitorul sezon.

”Primul contract‼️ Juan Pătrașcu și Sebastian Andrei Guiu, doi dintre juniorii de perspectivă ai clubului nostru, au semnat, astăzi, primele lor contracte de jucători profesioniști!

Născut în Spania, dar având părinți români, Juan Pătrașcu a împlinit, de curând, 18 ani. Evoluează pe postul de fundaș central și, din anul 2020, este component al grupei „Under 19” a clubului nostru.

La rândul său, Sebastian Guiu are 16 ani și a fost, în ultimul sezon, cel mai prolific atacant al echipei „Under 16”, participantă în „Liga Elitelor”, a precizat Petrolul pe pagina oficială de Facebook a clubului.

Foto: Facebook – FC Petrolul Ploiești